Blog

Co to jest sprawa gospodarcza?

Sprawa gospodarcza to termin używany w kontekście prawnym, który odnosi się do zagadnień związanych z działalnością gospodarczą, handlową i finansową. W Polsce, sprawy gospodarcze są regulowane przez różne akty prawne, takie jak Kodeks cywilny, Kodeks spółek handlowych czy ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Czytaj dalej

Czym różni się separacja od rozwodu?

Małżonkowie mogą zdecydować się na separację lub rozwód. Choć oba te rozwiązania mają na celu uregulowanie sytuacji prawnej pomiędzy małżonkami, istnieją istotne różnice pomiędzy nimi.

Czytaj dalej

Co warto wiedzieć o zasiedzeniu nieruchomości?

Zasiedzenie to proces prawny, w wyniku którego osoba fizyczna lub prawna może nabyć własność nieruchomości przez jej długotrwałe, nieprzerwane posiadanie. W Polsce zasiedzenie jest uregulowane przepisami kodeksu cywilnego i może dotyczyć zarówno gruntów, jak i budynków.

Czytaj dalej

Kontrole zwolnień lekarskich a nowe możliwości ZUS

W ostatnich latach ZUS wprowadził szereg zmian, które ułatwiają kontrolowanie zwolnień lekarskich pracowników oraz pozwalają na wykorzystanie nowych narzędzi wspomagających ten proces. Celem tych zmian jest zwiększenie efektywności systemu kontroli zwolnień oraz ograniczenie nadużyć związanych z nieuzasadnionymi zwolnieniami lekarskimi.

Czytaj dalej

Jak odzyskać dług? Sposoby windykacji

W życiu zdarza się, że zaciągnięty dług nie zostaje spłacony na czas, a dłużnik unika kontaktu lub nie ma zamiaru spłacić swojego zobowiązania. W takiej sytuacji często pojawia się pytanie: jak odzyskać dług? Odpowiedź na nie może być skomplikowana, ale istnieją sposoby, które pomogą odzyskać należności. Ten artykuł opisuje dwie główne metody windykacji: polubowną oraz sądowo-egzekucyjną.

Czytaj dalej

Rozwiązanie umowy o pracę a zachowaniem okresu wypowiedzenia

Umowa o pracę jest chętnie nawiązywana przez wielu pracowników. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na prawo do urlopu czy wcześniej ustalonego wynagrodzenia. Warto jednak wiedzieć, co się dzieje w przypadku chęci rozwiązania umowy ze strony pracodawcy lub pracownika. Jak wygląda kwestia związana z okresem wypowiedzenia?

Czytaj dalej

KANCELARIA ADWOKACKA
MAGDALENA MUSIAŁ

STALOWA 17 BUDYNEK 19
41-506 CHORZÓW, ŚLĄSK

+48 733 428 793Kancelaria Adwokacka – sekretariat
+48 793 428 793 Adwokat Magdalena Musiał